Що таке інтеркулер
Головна проблема при роботі турбіни в тому, що повітря, яке нагнітається, сильно нагрівається. Отже – розширюється. Таким чином, в циліндри надходить менше повітря, й потужність мотора знижується.
Тому автовиробники використовують інтеркулер – пристрій для проміжного охолодження. Обсяг холодного повітря, що надходить в циліндри, більше – отже, й ефективність нагнітання вища.
Є два види інтеркулерів:
-
- Без проміжного теплоносія. Для охолодження повітря використовує зустрічний потік, що набігає. В основі системи – мідні труби великого діаметра, розташовані в передній частині радіатора охолодження двигуна. Як тільки досягається швидкість вище 30 км / год, система починає працювати. Через великі габарити, такими інтеркулерами комплектують тільки великі вантажні автомобілі.
- З проміжним теплоносієм. В системі радіаторів використовується тосол, що спрямовується за допомогою електронасоса. Компактність, ефективність й можливість регулювань – переваги системи. Її використовують всюди.
Характеристики та принцип роботи інтеркулера
За допомогою інтеркулера можна охолодити повітря й збільшити потужність турбіни. Водночас, він допоможе знизити викид в атмосферу шкідливих речовин. Головна ж функція пристрою – швидке охолодження повітря.
Якщо досягається зниження температури повітря до природної (характерною для навколишнього середовища) – це чудовий результат. Він свідчить про 100% ефективність інтеркулера. Адже повітря, яке система забирає з вулиці, буде мати одну температуру з тим, що нагнітається. Але досягти такої результативності майже неможливо. Тому ступінь ефективності більшості інтеркулерів – близько 70%. Цей показник теж вважається хорошим.
Тюнінг та чіп-тюнінг автомобільної турбіни
Збільшити потужність турбіни можна на СТО за допомогою тюнінга. В процесі фахівці виконують наступні роботи:
-
- механічна обробка (полірування) елементів;
- оптимізація продуктивності колеса компресора за рахунок збільшення діаметра;
- багаторівневі балансувальні роботи;
- портування корпусу.
Також для зростання продуктивності використовують чіп-тюнінг: встановлення електронного контролера, який змінює характеристики тиску в паливній системі. Метод дійсно дає серйозний приріст потужності, але несе багато ризиків – аж до псування коробки передач, двигуна. Важливо розуміти: якщо виробник передбачив саме таку потужність, у нього були об'єктивні причини. Будь-які «хитрощі» та спроби збільшення в решті решт обходяться автовласникам дорого і це прискорює момент, коли знадобиться ремонт турбіни.