Збільшити об’єм одного з елементів недостатньо. Наприклад, приріст кількості палива без збільшення об’єму повітря призведе до того, що паливо буде згоряти не повністю. Цю проблему можна вирішити, використовуючи турбокомпресор. Він поставляє в циліндри більше повітря, попередньо його стискаючи.
У автотурбіни така логіка роботи: під тиском вихлопних газів надходить стиснене повітря й обертає крильчатку. На єдиному валу з нею розташований компресор. Він і нагнітає необхідний тиск безпосередньо в циліндри.
Застосування вихлопних газів для турбонаддування – найбільш ефективне рішення для приросту потужності мотора. Турбокомпресор дозволяє не змінювати об'єм циліндрів. Він також не впливає на показники обертання колінвала.
Отже, збільшуючи потужність, турбіна автомобіля допомагає зберегти витрату палива та знизити показники токсичності вихлопів: адже завдяки агрегату паливо переробляється в повній мірі.
Що в складі автомобільної турбіни?
Турбонагнітачі встановлюють в усі види двигунів внутрішнього згоряння. Агрегат складається з таких компонентів:
-
- турбокомпресор;
- клапани (перепускний, регулювальний)
- випускний колектор.
Як працює турбіна дизельного мотора
Логіка роботи дизельного турбонагнітача заснована на застосуванні енергії вихлопів. Вони транспортуються від випускного колектора в патрубок, а далі – на крильчатку. Та призводить до руху, й загальний вал рухає компресор для подачі повітря безпосередньо в циліндри.
У дизельних моторах повітря подається примусовим чином, а показники тиску дуже високі. Збільшений обсяг палива та повітря, що нагнітається, дозволяє досягти зростання потужності приблизно на 25%.
Щоб збільшити показник, турбіну обладнають інтеркулером. Цей пристрій охолоджує атмосферне повітря перед тим, як подати його в мотор. Холодне повітря займає менше обсягу. Відповідно, за цикл в циліндри можна транспортувати більше повітря.
Висновок простий: завдяки турбіні можна домогтися значного зростання потужності мотора, не змінюючи його розмірів та інших ключових характеристик.
Як працює турбіна бензинового мотора
Її принцип роботи трохи відрізняється від турбонагнітача для дизельного мотора. Ключова відмінність в тому, що турбіна для дизельного двигуна крутиться завдяки гарячим вихлопним газам з температурними характеристиками до 8500 С. А агрегат для бензинового мотора крутять вихлопи з температурними показниками понад 10000 С. Тому для виготовлення бензинової турбіни використовують більш жаростійкі сплави. Є також різниця у куті входу, конструкції лопаток і т. п. Основний же принцип роботи – аналогічний.