Що таке турбокомпресор і як він працює?
Турбокомпресор - це пристрій, який стискає повітря, що надходить в циліндри двигуна. Завдяки цьому в камеру згоряння потрапляє більше кисню, що дає змогу спалювати більше пального і, відповідно, збільшувати потужність.
Процес роботи турбокомпресора досить простий: відпрацьовані гази, що виходять із двигуна, обертають турбіну. До цієї ж осі кріпиться компресор, який, своєю чергою, нагнітає повітря в двигун. Таким чином, енергія вихлопних газів використовується для збільшення потужності двигуна. Незаперечними перевагами турбіни є також її економічність і хороша тяга на низьких обертах. Але через підвищену складність конструкції при неякісному обслуговуванні або неправильній експлуатації вона може вийти з ладу.
Чому ламається турбокомпресор?
- Брак або забруднення мастила, яке повинно забезпечувати змащування та охолодження деталей, оберігаючи їх від зносу;
- Перегрів через тривалу роботу двигуна на високих обертах може призвести до пошкодження;
- Потрапляння сторонніх предметів, може пошкодити лопатки колеса або викликати дисбаланс ротора;
- Механічний знос, що призводить до зниження ефективності та збільшення люфту.
Як перевіряється стан турбокомпресора?
Найбільш інформативною і максимально точною буде діагностика турбіни в спеціалізованому автосервісі, яка складається з таких етапів:
- Візуальний огляд: Перевіряється наявність масляних патьоків, пошкоджень корпусу і сполучних шлангів;
- Діагностика сканером: З його допомогою можна перевірити наявність помилок, пов'язаних з роботою цього вузла:
- Перевірка тиску: Спеціаліст може провести вимірювання тиску наддуву для виявлення відхилень від норми.
Щоправда, завжди є ті, хто хоче самостійно переконатися, що справа саме в поломці турбокомпресора, щоб їхати на СТО вже з конкретним запитом. Оскільки не у кожного в гаражі лежить відповідне обладнання і є професійні навички, то прадивим такий аналіз, звісно, назвати не можна. Але все-таки зрозуміти, що справи в турбокомпресорі - зможе навіть новачок!
Безпрограшний метод самостійної діагностики турбіни
Зрозуміти, що з турбіною не все гаразд, можна не тільки за непрямими ознаками, такими як зниження потужності або підвищена витрата мастила. Іноді достатньо просто звернути увагу на такі моменти:
- Масло - якщо під час чергової його заміни ви помітили, що воно стало темнішим і густішим - це вказує на серйозні проблеми не тільки з турбіною, а й із двигуном загалом. Потрапляння продуктів зносу турбіни в мастило призводить до його забруднення і втрати змащувальних властивостей;
- Звук - якщо під час запуску ви чуєте свист, гул, скрегіт, це може вказувати на проблеми з підшипниками турбіни, дисбаланс ротора або механічні пошкодження лопаток.
Але робити таку «самостійну роботу» слід тільки під час холодного запуску, коли всі зазори в механізмах турбокомпресора мінімальні, тому будь-які несправності проявляються найбільш чітко.
Але якщо ви виявили ознаки несправності турбіни, то не варто відкладати візит в автосервіс. Чим раніше буде виявлено та усунуто несправність, тим менша ймовірність дорогого ремонту двигуна.