Чи варто лагодити карданний вал?

09.10.2024
Чи варто лагодити карданний вал?
Карданний вал - це компонент трансмісії, який передає обертання від коробки передач на редуктор ведучих коліс. Він є своєрідним посередником, оскільки зазначені механізми знаходяться в різних площинах.

Карданний вал складається з декількох телескопічних труб, з'єднаних між собою шарнірами (хрестовинами). Ці шарніри забезпечують рухливість вала, даючи змогу йому обертатися під різними кутами, зберігаючи при цьому вісь обертання. Кардани закритого типу (або кардани в штовхаючій трубі) вже майже не зустрічаються, зараз зазвичай використовують передачі відкритого типу.

Чи можна їздити зі знятим карданом?

В принципі, у кожної деталі авто є своє призначення. Але є автолюбителі, які практикують навмисне зняття карданного вала, наприклад, на зиму під приводом економії пального. Саме в цьому сенсі це себе не виправдовує. 

Але ось для аварійного "дотягнути до найближчого СТО" за перших ознак поломки - цілком допустимо. Якщо рухатися обережно в режимі переднього приводу, то можна зберегти проміжну опору з ще поки що цілими шарнірами й уникнути повного обриву вала. 

Причини та ознаки поломки карданного вала

Згодом карданний вал, як і будь-який механізм, піддається зносу. Відбувається це часто через агресивний стиль водіння по бездоріжжю, а також напередодні контрольної заміни. 

Ознаки несправності карданного вала:

  • Вібрація кузова, її посилення зі зростанням швидкості;
  • Скрип, стукіт або гул з боку трансмісії;
  • Ускладнене перемикання передач;
  • Витік мастила із сальників карданного вала.

Все це свідчить або про поломку якогось компонента, або про розбалансування. І для того, щоб повернути комфортну керованість автомобіля, а також прибрати неприємний звуковий супровід, слід звернутися на СТО.

Діагностика карданного вала "своїми руками" 

Якщо ви хочете переконатися в необхідності відвідування сервісу, то можна самостійно провести первинний огляд - адже кардан перебуває на видноті, і розбирання часто не потрібне. 

Отже, на що ж звернути увагу при візуальному огляді:

  1. Ретельно огляньте карданний вал на предмет механічних пошкоджень - подряпин, вм'ятин, тріщин.
  2. Перевірте стан ШРУСів (“гранат”): у них не повинно бути люфтів, які легко виявити, спробувавши провернути вал руками або похитати трубу з боку в бік.
  3. Огляньте пильовики ШРУСів: вони мають бути цілими, без розривів, тріщин і слідів мастила.
  4. Не забудьте про еластичну муфту: в ній неприпустимі тріщини і тим більше розриви. Оглядайте її під час прокручування вала.
  5. Погляньте на підвісний підшипник: він не повинен люфтити і бовтатися при погойдуванні вала із затиснутими по обидва боки від нього ділянками.
  6. Перевірте з'єднувальні елементи: всі болти і гайки мають бути на місці, і надійно затягнуті. 
  7. Прислухайтеся до сторонніх звуків: прокрутіть вал рукою. Сторонні шуми - привід для більш ретельної перевірки.

Якщо під час такого огляду щось вас збентежило, або ви не захотіли лізти в яму в гаражі, або у вас немає гаража і відповідних навичок, то зверніться до спеціалізованого автосервісу. Завдяки легкій доступності до даного вузла і постійній наявності запчастин на ТурбоСТО ремонт карданного валу не займає багато часу і робиться з річною офіційною гарантією. І пам'ятайте, ігнорування проблем з карданним валом може призвести до серйозних поломок і навіть аварії. Тому лагодити його все-таки варто!

Поділіться статтею