Чи можна їздити на несправній турбіні?

29. 01. 2020

У більшості сучасних автомобілів передбачені турбонагнітачі. Вони значно збільшують потужність двигуна без зайвих витрат палива. Але що робити, якщо турбіна вийшла з ладу? Їздити на авто можна, але наскільки це безпечно? Відповімо на ці питання.

Чому краще не їздити зі зламаною турбіною

Є кілька причин, через які краще не ризикувати й не сідати за кермо, якщо турбонагнітач вийшов з ладу:

    1. Значні витрати палива. Якщо його подача не контролюється електронними системами, витрата може збільшитися в 2 рази (особливо на дизельних двигунах).
    2. Неповне згоряння палива. Частина суміші буде потрапляти в вихлопну систему, що загрожує псуванням каталізатора й сажового фільтра (у дизелів).
    3. Якщо зламану турбіну не вилучено, продовжиться знос вала й втулки. Значно збільшиться витрата мастила. Якщо не стежити за його витратою, це негативно відіб’ється на двигуні.
    4. Є ризик виникнення нагару на поршнях або кільцях мотора, негативного впливу на форсунки.

Загальний висновок: хоча автомобіль може продовжувати їздити без турбіни, краще цього не робити. Процес пов’язаний з великою кількістю ризиків. Результат завжди один – збільшені витрати на паливо, обслуговування й ремонт турбіни.

Чому ламається турбіна?

Існує, як мінімум, три джерела несправностей. Перша – ущільнення або тріщини. Через тріщини частина повітря, що витісняється турбокомпресором в циліндри, втрачається. Це призводить до перевантажень турбіни та, як наслідок – до несправностей.

Друге джерело – тривала експлуатація й природний знос. Турбіна підготовлена ​​до тривалої експлуатації, але вічних агрегатів не буває. У кожного турбонагнітача – свій ліміт пробігу, після чого потрібно проводити обслуговування або заміну.

Третє джерело – вуглецеві утворення. Несвоєчасна заміна мастила призводить до збільшення відкладень в турбіні. Навіть мала кількість забруднень може стати причиною виходом з ладу агрегата.

Що робити, щоб турбіна не ламалася?

Звичайно, активна їзда рано чи пізно призведе до необхідності міняти або ремонтувати турбонагнітач. Але є кілька правил, які допомагають збільшити експлуатаційний ресурс агрегата:

  • охолодження турбіни після тривалої швидкої їзди. Для цього досить дати мотору попрацювати до 3 хвилин на «холостому ходу»;
  • відмова від різкого прискорення після тривалої стоянки. Наприклад, довго простоявши в пробці, краще не розганятися: мотор та турбокомпресор і без того нагріті до межі;
  • своєчасна перевірка температури мастила, антифризу. Заміна масла без затримок. Повноцінне обслуговування двигуна.

Якщо турбіна зламалася

Краще без зволікань звернутися до СТО із заводськими умовами обслуговування й відновлення турбокомпресора. В такому випадку гарантується кваліфікована діагностика, чищення, ремонт турбіни, а також балансування та випробування. За оптимальну ціну турбіна буде відновлена ​​до початкових характеристик.

ЩО МОЖЕ БУТИ КОРИСНИМ ДЛЯ ВАС?
Корисні знання
25. 03. 2024
Ремонт чи заміна рульової рейки: що обрати?

Рульовий редуктор, більш відомий як рейка – це важливий компонент, який забезпечує зв’язок між кермом і колесами, дозволяючи швидко реагувати на дорожню ситуацію. Коли ця деталь виходить з ладу, то водієві доводиться докладати більше зусиль для обертання керма. Якщо в авто встановлений гідропідсилювач, то можуть виникнути додаткові шуми та витік мастила в районі його розташування. […]

Детальніше
18. 03. 2024
Що робити, якщо обірвався ремінь або ланцюг ГРМ?

Обрив ременя або ланцюга ГРМ на дизельному моторі – поломка, яка може стати причиною катастрофи. Адже в цьому випадку відбувається безпосереднє зіткнення клапанів і поршнів. Виною всьому особлива конструкція дизельного двигуна, де камера згоряння розташована в поршні, а зазори між ним і клапанами мінімальні.  Варто ГРМ обірватися і це може призвести до таких серйозних руйнувань […]

Детальніше
12. 03. 2024
Як продовжити термін служби автокондиціонера?

Кондиціонер в автомобілі сьогодні – це вже звична річ, яка робить поїздку більш комфортною і приємною, особливо за граничних погодних умов. Але цей механізм не може функціонувати за замовчуванням і потребує догляду, щоб не вийти з ладу в найбільш невідповідний момент. Як працює автокондиціонер? Система кондиціонування в автомобілі складається з таких елементів: Компресор: стискає газоподібний […]

Детальніше
контакти
Національна мережа СТО з ремонту турбін
Філії по всій Україні:

Біла Церква, Вінниця, Дніпро, Житомир, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Київ, Ковель, Коломия, Кременчук, Кривий Ріг, Кропивницький, Луцьк, Львів, Одеса, Олександрія, Полтава, Рівне, Суми, Тернопіль, Ужгород, Умань, Харків, Хмельницький, Черкаси, Чернівці, Чернігів

А також приймаємо на ремонт турбіни з інших населених пунктів України
Зателефонувати
Записатись